Michaela Tejmlová – kandidátka na senátorku za Jablonecko a Semilsko.

Červenec 9, 2018

PŘÍBĚHY ÚSPĚŠNÝCH ŽEN REGIONU III. – INKA URBANOVÁ

Mám radost, že se coby zastupitelka a kandidátka do Senátu potkávám se spoustou inspirativních lidí. Mezi ně patří i tyto zajímavé ženy, které jsme měla tu čest poznat.

Inka Urbanová

 

Inka je maminka, babička a žena mnoho aktivit. Má ráda lidi a jakmile zbystří něco, co by si zasloužilo podporu a je smysluplné, snaží se pomoci jak jen může. Celý svůj živost se zajímá se o místní lidi, kulturu i život a od roku 1994 je v místním zastupitelstvu. Kromě toho zajišťuje veškeré aktivity pro svého milovaného muže Petra, oblíbeného kreslíře vtipů. Je spoluzakladatelkou Muzea místní historie, hojně navštěvovaného turisty, i spolku Malé Polsko. Podílela se na knížce Smržovka Pohledy do minulosti dávné i nedávné a společně s rodinou vydala Pohádky o Pořádníčkovi.

 

Jak jste se k politice dostala?

Tak nějak přirozeně, bavilo mě pořádat a organizovat různé akce ve městě – pro děti, důchodce, rodiny, psát do místních novin, pracovala jsem v kulturním středisku. Mám ráda svoje rodné město, manželovy i moje rodiny tady žijí skoro 300 let. I moji předkové a příbuzní často pracovali a pracují v zastupitelstvech u nás ve městě i v okolních obcích. Asi to je nějaký gen, který nás nutí se podílet na veřejném dění, vedle toho nás zajímá i historie našeho kraje. Nejsem v žádné politické straně, jsem ale pravicově orientovaný člověk se sociálním cítěním. V minulosti jsem kandidovala za ANO, které jsem opustila po zjištěních, jak to v něm chodí. Bylo to pro mě velké zklamání vidět, že se tam k moci dostávali pouze lidé, kteří mají peníze a nepříčí se jim i neslušné lidské jednání. Nyní budu kandidovat opět za sdružen nezávislých kandidátů a budeme sbírat opět potřebný počet podpisů.

 

Co považujete v dnešní době za důležité?

Chci být mezi lidmi, především těmi staršími, protože to dnes nemají jednoduché, myslím, že je důležité, aby se lidé scházeli a víc spolu mluvili. Aby se věnovala péče starším. Abychom nezapomínali na tradice a historii. I to, jak funguje rodina je pro mě základem úspěchu v práci. Pokud vidím, že má člověk fungující a šťastnou rodinu, říkám si, že s ním bude možná spolupráce i v jiných oblastech. A i když rodina přestane fungovat, je důležité, aby lidi spolu stále komunikovali a fungovali. A měli také pokoru vůči sobě i vůči životu.

 

Jak vnímáte ženy v politice?

Není to pro nás lehké skloubit rodinu i politiku. Hrozně důležitá je podpora muže, bez té to ani není možné. Na komunální úrovni pracuje, alespoň podle našeho města, dostatek žen. Dokud pracují a pomáhají vytvářet příznivý obraz města, kolegové ve vedení se rádi pochlubí, pokud ale chtějí i nějaké postavení, v tu chvíli jsou pro mužské protějšky jenom slepice, které se cpou někam, kde o ně muži nestojí. To jsou zakořeněné stereotypy, které se mi nelíbí.   Politika je věc důležitá, horší je, že do vyšších pater se většinou dostávají lidé, kteří často léčí své mindráky a hýčkají svoji nadměrnou ješitnost či pocit neomylnosti. Věřím, že nová generace již nedělá věci jen pro peníze, ale kvůli tomu, že je to baví a to že bude do politiky postupně přinášet i nové osobnosti.

Zpět na výpis článků